Алергеном можна назвати будь-яку речовину антигенної природи, яке при взаємодії з імунною системою людини, викликає реакцію, ушкоджує тканини. У структурі самого алергену не міститься нічого «особливого», що зробило б його небезпечним. Великій кількості людей вони не завдають шкоди і повністю нешкідливі, але при попаданні в слизову носової порожнини чутливих пацієнтів або «алергіків», провокують появу алергічного процесу.

Алергічний риніт (алергічний нежить) відноситься до найпоширеніших недуг серед інших хвороб алергічного характеру, на частку якого припадає 60-70% від загального числа. Ось уже багато років світова медицина веде боротьбу з алергічним ринітом та поки йому програє, залишаючись самим затребуваним серед людей, які звернулися за допомогою до лікаря - алерголога-імунолога. Чому ж алергічний нежить так складно вилікувати?

Алергічний риніт називається запалення слизової оболонки носа, яке було викликано контактом з певним алергеном.

Причини алергічного риніту у дорослих і дітей

До найбільш частих причин, що викликають розвиток алергічного риніту відносяться деякі види продуктів харчування, лікарські препарати, пилок квітів і рослин, домашній пил, алергени комах (особливо, кліщів) і дріжджових грибків. У більшості випадків подібного ризику піддаються люди з генетичною схильністю.

Основу захворювання складає так звана «алергічна реакція», в результаті якої симптоми проявляються в період від кількох секунд до 30 хвилин з моменту безпосереднього контакту з певним алергеном. Розвитку сезонного алергічного риніту найчастіше сприяє періодичність пори року, особливо весняний період, під час якого, через цвітіння дерев і рослин викидається пилок. Число пацієнтів зі скаргами на алергічний риніт навесні значно зростає. Після закінчення сезону цвітіння, алергічний риніт відступає до настання нового.В клініці виділяють два різновиди даного захворювання - сезонний характер і цілорічного. Цілорічне перебіг алергічного риніту відзначається постійною симптоматикою незалежно від сезону. Алергічний риніт може протікати в легкій, середній і важкій стадіях.

Симптоми алергічного риніту у дорослих і дітей

Найбільш поширеними симптомами алергічного нежитю є: закладеність носа, свербіж в області очей, носа і навіть в області вух. Деякі пацієнти скаржаться на відчуття «першіння» або відчуття когось стороннього тіла в області глотки. Спостерігається почервоніння очей, набряк повік і обличчя, розпухлий ніс.

У нашому Медичному центрі представлений повний спектр методів діагностики алергії. Основний принцип лікування різних алергічних захворювань полягає, перш за все, в обмеженні контакту людини з алергеном, проведення під контролем фахівця аллергенспеціфіческой імунотерапії і подальше лікування лікарськими препаратами.

Лікарі радять людині, схильній до алергії, змінити спосіб життя - на гіпоалергенний і створити в будинку проживання гіпоалергенний побут. Почати треба з комплексних заходів, а саме: усунення старої, м'яких меблів, матраців, подушок, іграшок, килимів і портьєр, використовувати очищувачі повітря і спеціальні пилососи.

У зв'язку з тим, що наші домашні тварини (птахи, рибки, кішки і собаки) є одним з найбільш поширеним джерелом розвитку алергії, то не слід людям, схильним до алергічних реакцій, тримати їх в будинку. Алергени, що містяться в слині, сечі, епідермісі тварин, навіть після «виселення» тварини, ще протягом 3-х років будуть перебувати в приміщенні.

Склад домашнього пилу містить велику кількість цвілевих і дріжжових грибів, здатних викликати важкі алергічні реакції. Виявити гриби можна практично скрізь, навіть в 1 грамі домашнього пилу (у звичайній московській квартирі) їх число може досягати декількох мільйонів. Щоб не допустити появу і розростання грибів в будинку, необхідно своєчасно ліквідувати «плями цвілі» в приміщеннях, стежити за вологістю повітря і не допускати її перевищення вище 50%, регулярно проводити провітрювання квартири та іншої площі.

На жаль, цілковите усунення алергенів з навколишнього нас середовища проживання неможливо, проблема є важкоздійснюваним. Але не дивлячись на складність боротьби з алергією, сучасна медицина значно просунулася в її лікуванні, пропонуючи сьогодні ефективне медикаментозне лікування і специфічну імунотерапію.

Дуже важливо своєчасно і правильно лікувати алергію, щоб алергічне запалення не "спустилося вниз», а до нежиті не додався кашель, який сповіщає про початок розвитку бронхіальної астми. У більшості випадків, алергічний риніт завжди передує бронхіальної астми.

Пацієнти, які страждають на алергію повинні знати, що станом свого організму можна легко управляти. Але якщо вчасно не провести певні профілактичні та лікувальні заходи, то Ваша алергія може стати важким захворюванням на все життя.